Skip to content Skip to footer

Türbin Komponentleri

Rüzgar Türbini Kanatları: Kanatların verimi enerji üretimi açısından çok büyük önem arz etmektedir. Gelen rüzgar enerjisini mekanik enerjiye dönüştüren kanatların tork-devir ilişkisi büyük rol almaktadır. Rüzgar türbini çalışırken kanatlara sürükleme, kaldırma, yer çekimi ve merkezkaç kuvvetleri gibi farklı kuvvetler etki etmektedir. Bu noktada, üretilecek olan kanatların üretim yöntemleri ve malzemeleri doğru seçilmelidir. Hub: Kanatların bağlandığı ve bunları şaft miline sabitleyen konstrüksiyondur. Yaw mekanizması: Türbinin her zaman rüzgar yönüne anlık olarak doğru dönmesini sağlayan ve türbini kuleye sabitleyen mekanizmadır. Nacelle: Nacelle olarak adlandırılan komponent alternatörü, hub mekanizmasını ve kuyruğu taşıyan, yaw mekanizması ile beraber türbini kuleye sabitleyen konstrüksiyondur. Kuyruk: Bu komponet, yaw mekanizmasına verilen hareketle türbinin rüzgara doğru yön almasını sağlar. Rüzgar Türbini Kulesi: Rüzgar yoğunluğu ve şiddeti yerden yükseğe doğru çıkıldıkça artmaktadır. Kule ile türbin yerden yüksekte çalışmakta ve yere sabitlenmiş olmaktadır. Kuleler rüzgar yükü hesabı TS-498 standartlarına uygun olarak üretilmelidir. Bu standart ile belirtilen rüzgar hızlarına dayanıklı ve uzun ömürlü olması için seçilen malzeme cinsi ve kalınlıkları iyi belirlenmeli, tasarım buna göre şekillenmelidir.
Alternatör: Üreteç olarak adlandırdığımız bu cihaz şaft milinin kanatlar vasıtasıyla dönmesi ile elektrik üretmektedir. Kanatların aerodinamik yapısıyla ilişkili olarak alternatörün doğru devir ve güç değerlerinde seçilmesi gerekmektedir. Rectares Enerji
Şarj Kontrol Cihazı: Türbinler farklı rüzgar hızlarında değişken voltajda elektrik üretirler. Bu değişken voltajı akü voltajına regüle eden, türbinin yüksek devirlere çıkmasına engel olan  ve dump load aracılığıyla akü şarjını kontrol eden elektronik cihazdır. Slipring: Alternatörün ürettiği elektrik enerjisi, kule içerisinden panoya doğru uzanan kablo vasıtasıyla şarj kontrol cihazına bağlanır. Rüzgar türbini sürekli olarak rüzgara doğru dönmektedir. Elektrik enerjisini taşıyan kablonun bu dönüşler esnasında burulmasını engellemek amacıyla slipring adı verilen cihaz kullanılmaktadır. Hub Cover: Hub’a monte edilen ve rüzgarı yönlendirerek türbin çalışma ses aralığını düşüren komponenttir.
Creative approach to every project
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit. Lorem ipsum dolo. Aenean et egestas nulla. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Fusce gravida, ligula non molestie tristique, justo elit blandit risus, blandit maximus augue magna accumsan ante..

Leave a comment

Subscribe for the updates!

×

Merhaba!

Bir sorun mu var, cevabını almak için tıkla.

× Şimdi Fiyat Al!